Saturday, May 15, 2010

How we save $ on and conserve nutrients in hot rice cereal...

We used to buy Bobs Red Mill rice poridge at $5.49/7.50g. It's a great product and I would buy it again, but I got this great grain grinder on sale for around $15. at Princess Auto... Now, we buy a 2kg bag of long grain brown rice and run it through the grinder once or twice. 750 grams of that rice costs us about 1.50, well worth the time and energy spent grinding. 2kgs of the pre-ground stuff would cost $14.64, so the grinder paid for it's self after 2 bags of rice... Also, because the rice is ground immediately before cooking, it has higher nutrients than if it sat on a shelf for who knows how long waiting to be bought...

Undacovamutha*Renee Janet

No comments: